Prawo polskie (pod warunkiem, że jesteśmy pełnoletni i nie zostaliśmy ubezwłasnowolnieni) w żaden sposób nie ogranicza nas w zakresie możliwości nabywania nieruchomości poza granicami naszego w kraju.
Żeby, więc odpowiedzieć na zadane powyżej pytanie należy zapoznać się z ograniczeniami, które obowiązują w kraju, w którym chcemy nabyć nieruchomość.
W Dubaju obcokrajowcy, w tym Polacy, którzy nie mieszkają w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą nabywać prawo własności nieruchomości bez ograniczeń jedynie na obszarach określanych jako „freehold” (np. Palm Jumeirah, Downtown Dubai, Business Bay, Dubai Marina). Nie potrzebujemy tutaj zezwolenia na nabycie – wystarczy w zasadzie nam jedynie posiadanie ważnego paszportu. Limitują, więc nas tutaj – poza miejscem – jedynie środki finansowe, którymi dysponujemy. Jednocześnie stając się właścicielem takiej nieruchomości możemy ją następnie zbyć i co istotne – podlega ona dziedziczeniu.
Alternatywnie (poza możliwością nabycia prawa własności nieruchomości) obcokrajowcy, nie mieszkający w Dubaju mogą uzyskać tytuł prawny do nieruchomości poprzez zawarcie umowy dzierżawy, która jednak ograniczona jest czasowo na okres 99 lat. W takim przypadku nie stajemy się właścicielem nieruchomości i nie korzystamy z wcześniej opisanych uprawnień właścicielskich. Jest to więc opcja, która nie zapewnia nam stabilnego, trwałego i pełnego prawa do nieruchomości.
Należy pamiętać, że przy zakupie nieruchomości warto skorzystać z pomocy wiarygodnego biura pośrednictwa nieruchomości, które pomoże nam nie tylko wybrać najlepszą ofertę, ale przede wszystkim wesprze nas z załatwieniem wszelkich formalności, które różnią się od tych w Polsce (np. przygotowanie odpowiedniej umowy albo przeprowadzenie procesu rejestracji nieruchomości w Dubai Land Department).
Bieżące informacje o zasadach nabywania nieruchomości przez obcokrajowców można znaleźć pod adresem: